Home » Cilt İlaçları » Sivilce İlaçları » Akne İlaçları

Akne İlaçları

Akne İlaçları

Akne ilaçları akne tedavisinde kullanılan ilaçlar muhakkak doktor kontrolünde kullanılmalıdır.Zaten gideceğiniz doktor size nasıl ne şekil kullanılması hakkında bilgiler verilecektir.Diğer konularımızda dediğimiz gibi akne tedavisi iyi bir doktor ve iletişimden,düzenli olarak ilaçları kullanmaktan geçer.

Topikal Akne İlaçları : Hafif derecedeki akneler için harici olarak kullanılan akne kremi, akne jeli, losyon, gibi akne giderici ilaçlar akne tedavisi için kullanılır. Ergenlik döneminde görülen akneler harici akne tedavisine çoğunlukla olumlu yanıt verirler.

Akne kremi jel losyon gibi akne ürünleri yalnızca akneye değil akneli alanın hepsine sürülür. Ancak akne kremleri önerilen doza uygun kullanılmalıdır. Fazla oranda akne kremi kullanımı yan etkilere ciltte kuruma ve tahrişe sebeb olur.

Ağızdan alınan Akne İlaçları : Akneli ciltler için krem jel gibi uygulamalarla belirli bir sonuç alınmadığı takdirde bu tür ilaçlar kullanılmaktadır. Bunlar harici tedaviyle beraber kullanılabileceği gibi tek olarak da kullanımı uygun görülebilir.

Bu grup antibiyotik a vitamini türevleri ve hormon ilaçlarını kapsamaktadır.

Retinoid Tedavisi : Akne tedavisinde kullanılan ilaçlardan sonuç alınmaması durumunda en son seçenek olarak kullanılacak ilaçlardır.Şiddetli akne durumlarında yalnızca doktor gözetiminde ve her ay test yapılarak kullanılmaktadır. İç organlara yönelik yan etkileri vardır. Hamilelerin kullanması ise yasaktır.

Akne ilaçları uzun süre kullanılması gereken ilaçlardır ağızdan alınan ve krem formundaki tüm akne ilaçları uzun süre sivilceler geçse bile doktor kontrolünde bırakılması gerekmektedir,bir iki ay kullanıp sivilcelerim geçti diyip ilaçları bırakmak en büyük hatadır.

En iyi akne ilacı nedir?
En iyi akne ilacı diye birşey yoktur;çünkü akne ilaçları kişiye göre verilmektedir.Aknenin durumu doktor kontrolünde kontrol edilip kişinin cilt durumuna göre ilaçlar yazılmaktadır.Yukarıda belirttiğimiz gibi aknenin şiddet durumu önemlidir.

Google Terimleri:

  • akne tedavisinde kullanılan ilaçlar
  • akne ilaçları
  • akne tedavisinde kullanılan haplar
  • sivi sivilce ilaclari

Yorum Bırakın!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*