Home » Cilt Hastalıkları » Aşırı Terleme İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Aşırı Terleme İçin Hangi Bölüme Gidilir?

asiri-terlemeTerleme; Derideki ter bezlerinin ter üretmesi. Terlemeyi uyaran başlıca etken sıcaklıktır; deri yüzeyinden terin buharlaşması, vücut ısısını sabit tutan önemli bir mekanizmadır.

İlk süreç hipotalamusun ön bölümünde yer alan ve sıcaklık değişikliklerine duyarlı olan sinir merkezlerince düzenlenir. Bu merkezler sempatik ve parasempatik sistemlerin lifleri aracılığıyla ter bezlerim uyarır. Terlemenin miktarı egzersiz, sıvı alımı, kullanılan giysi tipi gibi değişik etkenlere bağlıdır.Bol terleme su kaybına yol açmanın ötesinde vücuttaki sodyum klorürün azalmasına neden olur, bu da sıvı-elektrolit dengesinde bozukluklara yol açar.

Aşırı Terleme İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Aşırı terleme sorunu yaşayan hastalar Dahiliye (İç Hastalıkları) bölümüne başvurmalıdır. Bunların haricinde sorununuz hormonal de olabilir. Bu yüzden Üniversite hastanelerinde bulunan Endokrinoloji bölümüne de gidebilirsiniz!

Bir önceki yazımız olan Varis İçin Hangi Doktora Gidilir? başlıklı konumuzda cilt hastalıkları, varis için hangi bölüme gidilir ve varis için hangi doktora gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Terimleri:

  • ter kokusu için hangi doktora gidilir
  • aşırı terleme için hangi doktora gidilmeli
  • terleme için hangi bölüme gidilmeli
  • aşırı terleme için hangi doktora gidilir
  • aşırı terlemeye hangi bölüm bakar

Yorum Bırakın!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*