Home » Cilt Bakımı ve Öneriler » Cilt Yağlanması

Cilt Yağlanması

Cilt yağlanmasının sebebi, ciltteki yağ bezlerinin çok fazla çalışması ve aşırı sebum üretilmesi sonucunda ciltte yağ oluşur.Cildin yağlı olmasının; hormonlarla, nem durumu,kötü beslenme ve yanlış kozmetiklerin kullanılmasıyla ilgisi vardır. Ancak, genetik yatkınlığın da payı büyüktür. Yağlı cilt, herkeste ve her yaşta görülmektedir. Özellikle ergenlik dönemindeki gençlerde büyük sıkıntılar oluşturur.
Cildin aşırı yağlanmasını tümüyle durdurmak mümkün olmamakla birlikte, çeşitli tedaviler ve evde hazırlayabileceğiniz formüllerle yağlanma azaltılabilir.Uygulayabileceğiniz yöntemleri aşağıda listeledik ama ne olursa olsun önce doktora gitmenizde yarar var burada yazılanlar her ciltte olumlu sonuç vermez.

Yüzünüzü günde üç kere sıcak su ve sabunla yıkayın ama normal sabunlarla değil. Sıcak su, yağlı ciltleri temizlemekte soğuk sudan daha etkilidir. Yağlı ciltler için özel hazırlanmış bir sabunu veya Neutrogena’nın yağlı ciltler için olan sabununu kullanabilirsiniz.

Düzenli olarak yapacağınız egzersizlerle kan dolaşımını hızlandırıp tıkanmış gözenekleri açabilirsiniz. Yaygın kanının aksine terleme aslında sağlıklı bir cilt için gereklidir. Cildin yağlanmasını durdurur, sivilce oluşumunu azaltmaktadır.

Yüzünüze haftada 1-2 kere çamur veya kil maskesi uygulayın. Koyu kıvamdaki maskeler, en emici maskelerdir. Pembe kil maskesi hassas ciltler için daha az tahriş edici olacaktır.

Cildin aşırı yağlanmasını durdurmak için sıkılaştırıcı özelliği olan ürünler kullanın. Hatta çoğu durumda cildimizi alkolle temizlemek, sıkılaştırıcı tonik kullanmak kadar etkili olacaktır. Evden uzak olduğunuz zamanlarda kullanmak üzere eczanelerden veya marketlerden alacağınız sıkılaştırıcı mendiller hayat kurtarıcı olurlar.

Sadece su bazlı ürünler satın alın. Çünkü yağ bazlı ürünler ciltteki yağlanmayı arttırır. Bebek pudrası cildi diğer kozmetik pudralardan daha iyi dengeler. Cildin yağlanmasını engellemez ama yağlı görünümü en aza indirir.

Cilt yağlanması, hormon salgılanması sonucu oluştuğu için hamilelik ve ergenlik gibi hormon salgılanımının arttığı dönemlerde artar.Bu konuda doktorunuza kesinlikle danışıp o şekil ilaç kullanmalısınız.

Bir önceki yazımız olan El Egzeması başlıklı konumuzda el egzaması, el egzaması tedavisi ve el egzeması belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Terimleri:

  • ciltteki yağlanmayı azaltmak
  • cilt yaglanmasi
  • alın yağlanmasına çözüm
  • cilt yağlanması ve sivilce
  • yüzdeki yaglanmaya çözüm

Yorum Bırakın!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*