Home » Cilt Hastalıkları » Ciltte Mantar Nedir? Mantar Nasıl Tedavi Edilir?

Ciltte Mantar Nedir? Mantar Nasıl Tedavi Edilir?

Vücudumuzun en dikkat çeken organı hiç şüphesiz cildimizdir. Aynı zamanda dışarıyla en çok temas halinde olan organımız olduğu için enfeksiyonlara ve rahatsızlıklara karşı oldukça açıktır. Yüz gibi en çok görülen ve fiziksel durumumuzu en çok yansıtan bölgede meydana gelen cilt rahatsızlıkları oldukça sıkıntı verici durumlara yol açabilir. Pek çok cilt rahatsızlığından biri olan ve sık görülen yüz mantarı da bu durumların en üst sıralarında yer almaktadır. Bu yazıda yüzde mantar oluşmasının nedenleri ve cilt mantarı için tedavi nasıl edilir bilgisine ulaşabilirsiniz.

Cilt mantarı fiziksel görünümün merkezinde oluşan bir rahatsızlık olduğu için tedavisini kendi kendinize yapmanız geri dönülemeyecek problemler ve cilt sorunlarına neden olabileceği için kesinlikle tavsiye edilmez. Cilt mantarı sorunundan şikayetçi iseniz tedavi için mutlaka bir cilt doktoruna görünmelisiniz. Tedavide genellikle mantar önleyici kremler kullanılır Bazı mantar türleri bu tür kremlere dirençli olduğu için doktorunuz size mantar türüne göre krem verecektir.

Doktor tavsiyesi ile kullanacağınız kremler dışında ciltte mantarın tekrar oluşmasını engellemek, çabuk iyileşmesini sağlamak ve korunmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Öncelikle mantar oluşan bölgeyi asla kaşımamalı ve ellerinizi değdirmemelisiniz. Bu bölgeyi kuru tutmalı ve kozmetik ürünleri sürmemelisiniz. Doktorunuza bu bölgenin temizliği için kullanabileceğiniz mantar önleyici kremleri sorabilirsiniz. Nevresim takımlarını özellikle yastık kılıflarını sık sık yıkamanız, mantarlı bölgeyi kurulamak için temiz havlu kullanmanız ve havlunuzu kimseyle ortak kullanmamanız, güneş ışınlarından kaçınmanız tavsiye edilir.

Genel hijyene özen göstermek rahatsızlığa yakalanma riskini önemli düzeyde azaltmaktadır.Bunu dikkate almalısınız.

Bir önceki yazımız olan Asitli İçeceklerin Zararları başlıklı konumuzda coca colanın zararları, gazlı içecekler ve gazlı içeceklerin zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Terimleri:

  • cilt mantarı nasıl tedavi edilir
  • yuzdeki mantar nedir nasil tedavi edilir

Yorum Bırakın!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*