Home » Cilt Hastalıkları » Ciltte Renk Değişimi

Ciltte Renk Değişimi

Ciltte renk değişimi özellikle yaz ayından sonbahara girerken daha çok oluşabilen bir durumdur.Ciltte renk tonunu belirlemede melanin pigmenti görevlendirilmiştir.Bazı kişilerde bu melanin üretmesinde artma olur ve cildin bir bölgesi çok fazla melanin üreterek rengi koyulaşır.

Bunun tam tersi de olabilmektedir, cildin bir bölümünde hiç melanin üretilmeyince orası beyazlaşır. Beyaz bir leke periyodik olarak geliştiğinde vitiligo denen rahatsızlık olmuş olur.

Ciltte Renk Değişimi Belirtileri

Deride yavaş yavaş büyüme eğiliminde olan beyaz lekeler.

Deride koyu kahverengimsi lekeler.

Chloasma lekeleri en çok yüzde görülür ve pek uzaklara yayıldığı nadirdir. Bunlar en çok hamilelikle veya doğum kontrol hapı kullanmakla bağlantılıdır. Fakat hem kadınlar, hem erkekler, görünüşte hiçbir neden yokken rahatsızlığa yakalanabilirler.

Vitiligo hastalığı en fazla 2 ile 30 yaşlarında ilk olarak ortaya çıkarsa da, herhangi bir yaşta birden bire ortaya çıkabilir.Yüzünüzde, gözlerin yukarısında, veya boyunda, koltuk altı, kasık, el veya dizlerde başlayabilir. Bunlar, çoğunlukla simetriktir ve bütün vücuda yayılabilir. Kalıtım faktörü sıklık-la söz konusudur.

Sebebi, melanin üreten hücrelerin bağışıklık sistemi tarafından tahrip edilmesi olabilir; bazı durumlarda tiroid sorunları veya pernisiyöz anemi gibi bağlantılı hastalıklar vardır.

Vitiligo da chloasma da hayatı tehdit etmez. Lekeleri gizlemek için kozmetikler veya cilt boyaları kullanılır. Vitiligo lekeleri güneşte kolayca yandığı için güneş yağı kullanmak gerekir.

Ciltte Renk Değişiminin Tedavisi

Cildin düzenli oluşan rengini tekrar getirmek için repigmantasyon ve depigmantasyon tedavileri yapılmaktadır.Vitiligo lekelerinin repigmantasyonu, o bölgeyi lokal veya ağızdan alınan ilaçlarla duyarlı hale getirdikten sonra güneşe veya ultraviyole ışınına tutmakla yapılır. Bu 2 ile 3 yıl süreyle haftada 2-3 kere kullanıldığında 10 kişiden 6 sında işe yarayabilir. Ancak, yan etkileri ortaya çıkmaktadır.

Depigmantaspyon, chloasma lekelerinin rengini açan veya eğer vitilogonuz varsa geriye kalan cildin rengini açan losyonlar benoquine veya hydroquinone kullanarak yapılmaktadır.

Ciltte haniden oluşabilecek renk değişikliklerinde bir uzmana danışmaktan çekinmeyiniz.

Bir önceki yazımız olan Asitli İçeceklerin Zararları başlıklı konumuzda coca colanın zararları, gazlı içecekler ve gazlı içeceklerin zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Terimleri:

  • vücutta renk değişikliği
  • derinin renk degistirmesi
  • vücuttaki renk değişikliği
  • ellerde renk degisimi
  • ellerde renk değişikliği

Yorum Bırakın!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*