Domates Maskesi

agustos-2012-guzellik-resim-1Domatesin yararlarını bilmeyeniniz yoktur, domates birçok hastalığa karşı direnç sağladığı gibi cilt sorunlarınada çözüm bulabiliyor.
Özellikle domateste bulunan ve kırmızı rengi veren likopen maddesinin, bilinen en iyi antioksidan olduğunu bilmeliyiz.Ilık birşekilde oluşturulan domates maskesinin cilde gerginlik verdiği saptanmıştır.
Domates cilt sağlığı açısından çok faydaldır bunun en önemli sebebi Domatesin içindeki likopen, yağ ve ısıyla etkisini artırır. Sabahları kahvaltıda soyulmuş ve zeytinyağı dökülmüş domates sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Domatesin Cilt Üzerine Yararları

Likopen, bilinen en etkili antioksidandır ve en fazla domateste bulunmaktadır. Salça ve ketçap da bol miktarda likopen içerir. Greyfurt, kuru kayısı ve karpuzda da likopen vardır ama içerdiği madde domates kadar fazla değildir.
Özellikle ciltlerinin güzelliğiyle ünlü Macar kadınlarında yapılan bir araştırma sonucunda bu kadınların yüzlerine ılık domates maskesi sürdüklerinin ortaya çıktığı belirlenmiştir.Domatesin güneşin altında gergin kalabilmesinin nedeninin likopen olduğunu ve yüze sürülen likopenin de cildi gergin tutacağını, kırışmayı önleyeceği belirtiliyor.
Likopenin, vücutta kansere neden olan serbest radikallerin dolaşımına engel olduğu en önemli yararlarından biri olarak dikkat çekmektedir

Domates maskesi Nasıl yapılır ?

1 adet domates önce güzelcene yıkanır ve kabuklarından kurtulunur. Ardından rendeleyip suyu çıkartılır ve suyu güzelcene süzülür. Sonra unla karıştırılarak macun haline getirilir. Elde edilen maske yüze sürülür ve yüzde 5 dakika bekledikten sonra ılık suyla güzelcene durulanmalıdır.

domates maskesi nasıl yapılır, domates maskesinin faydaları, domates maskesi tarifi

Bir önceki yazımız olan Pürüzlü Ciltlere Bitkisel Çözüm başlıklı konumuzda pürüzlü cildi geçirmek, pürüzlü cilt için maske ve pürüzlü cilt nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Terimleri:

  • domates maskesi
  • domates maskesi nasıl yapılır
  • domates maskesi ne işe yarar
  • domates maskesinin faydaları

Yorum Bırakın!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*