Home » Sivilce Tedavisi » Dudak Kenarındaki Sivilce Nasıl Geçer?

Dudak Kenarındaki Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce sorunları herkesin sıklıkla yaşadığı sorunların başında gelir. Cildimizin üzerindeki minik iltihaplı ve kırmızı çıkıntılara sivilce diyoruz. Yüz kısmındaki derimiz çok daha ince ve hassas olduğunda ve sık sık temas edildiğinden bu bölgede sivilce oluşumu diğer bölgelere çok daha fazladır. Ağzımızın kenarında çıkan sivilce türüne işse “Perioral Dermatit” diyoruz.

Dudak Kenarındaki Sivilce Nasıl Geçer?

Ağız kenarında sivilce oluşumu genellikle ağız çevresinde, kızarıklık ve derinin incelmesine bağlı olarak soyulmaların olduğu bir zeminde papül ve püstüllerle seyreden bir deri hastalığıdır.  Bu bölgede oluşan sivilceler genelde can acıtan sivilcelerdir. Kırmızıdırlar ancak kaşıntı yapmazlar. Bu tip sivilcelerde vücudumuzun genellikle burun kenarı, yanaklar, göz çevresi gibi kısımlarında görülür. Kronik bir hastalık çeşidi olan bu sivilce türünde öncelikle sivilce bir kaç gün alevlenir ve can acıtır, sonrasında da söner. Tedavi gerektiren bir sivilce çeşididir. Aksi halde iz kalır.

Dudak Kenarındaki Sivilce Tedavisi

Dudak kenarında çıkan Perioral Dermatit dediğimiz sivilceler için mutlaka antibiotik tedavisine başvurulmalıdır. Mutlaka bir Dermatolog!a görünün. Size uygunacak olan antibiotik tedavisi yaklaşık olarak 5 hafta civarı uygulanacaktı. Daha sonrasında dozaj azaltılarak bir müddet daha ilaç kullanımına devam edilir. Aynı zamanda cilt temizliğine önem verilmeli ve cildinize dokunmamaya çalışmalısınız!

 

 

Google Terimleri:

  • dudak kenarında sivilce
  • dudak kenarinda cikan sivilce
  • dudak kenarı sivilce
  • dudak kenarında sivilce neden çıkar
  • dudakta sivilce

Yorum Bırakın!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*