Home » Cilt Hastalıkları » Ektodermal Displazi Belirtileri ve Tedavisi

Ektodermal Displazi Belirtileri ve Tedavisi

Ektodermal Displazi hastalığı özellikle saç, tırnaklar, dişler ve ter bezleri gibi gelişim bozukluğu ile kendini gösteren genetik bir hastalıktır. Ektodermal displazinin çok sayıda çeşidi bulunmakla birlikte en sık gözlenen tipi; X-kromozomuna bağlı olarak geçiş gösteren anhidrotik ektodermal displazidir (terleme yokluğu/azlığı ile birlikte olan tipi) ve sadece erkeklerde gözlenmektedir.

Otozomal krozomlar hem erkekler bebeklerde hemde kız bebeklerde eşit oranda görülmektedir.Otozomal domint tip ile şikayetler aynı orandadır.

Ektodermal displazide, derinin tüm bölümleri değişik derecelerde etkilenmiş olabilir. Anhidrotik ektodermal displazide ter bezlerinin anne karnında iken gelişmemesi sonucu meydana gelir. Etkilenen bebeklerde vücut sıcaklığının kontrolünde sorun vardır ve çok hafif hastalıklarda bile son derece yüksek ve tehlikeli ateş yükselmesi gözlenebilir, çünkü teleyerek ateşin kontrol mekanizması ortadan kalkmaktadır. Yetişkin hastalarda ise sıcak ortamlarda bulunmak ve çalışmak zorlaşır.

Mukozaların (vücudun iç boşluklarını döşeyen deri) tutulduğu hastalarda burunla ilgili kronik enfeksiyonlar daha sık gözlenir, solunum yolu enfeksiyonları artmıştır ve burundan sürekli kötü kokulu bir akıntı gelebilir. Saç telleri çok ince olabilir veya saçta dökülmeler görülebilir. Cİlt ince ve rengi açık olabilir. Diş gelişimi anormaldir ve bir çok diş eksik olabilir.

Bu hastalıktan korunmak için yapılması gereken en önemli şey; ailesinde ektoermal displazi olduğu bilinen anne – babaların hamilelik öncesi genetik danışmanlık hizmetleri için için ilgili bir birime müracaat etmeleridir, hamilelik sırasında hastalığın saptanmasını sağlayacak bir analiz bulunmamaktadır.

Ektodermal Displazi Belirtileri
diş sayısının az olması
sivri dişler
diş çıkmasının gecikmesi
terleme yokluğu
gözyaşı yokluğu (nadiren)
ince deri
cilt rengi açıklığı
kötü kokulu burun akıntısı
sıcağa tahammül edememe
vücut sıcaklığınd aani yükselmeler
ince saş telleri
saç yokluğu
tırnaklarda şekil bozukluğu (kalınlaşma)
burunda basıklık

Bu hastalığın tanısı biyopsi ile deriden örnek alınarak konulur.

Ektodermal Displazinin Tedavisi

Ektodermal displazinin özel bir tedavisi yoktur.
Tedavide genelde kozmetik yöntemler kullanılır: Takma diş veya protez, saç için peruk gibi çözümler kullanılabilir. Gözlerde kurumayı engellemek için sentetik gözyaşı damlaları kullanılabilir. Burundaki akıntıları ve enfeksiyon gelişimini engellemek için sık sık bir hekim tarafından burun iç kısmının temizlenmesi gerekebilir.

Erken yaşlarda panaromik diş grafisi çekilir. Erken aşamada protezlerin kullanılması yüzde yapısal anomalilerin ortaya çıkmasını önleyebilir. Daha yeni yöntemlerden biri de protetik dişlerin içine yerleştirildiği kemik implantları kullanmaktır.

Vücut sıcaklığının kontrolü sürekli bir problem olabilir; sık sık soğuk su ile duş almak, serin ortamlarda bulunmak ve serinletici spreyler kullanmak gerekebilir. Aktiviteler, giysiler, soğutma yöntemleri ve hatta daha serin iklimli bir yere taşınmak gerekebilir.

Anhidrotik ektodermal displazili hastalarda atopik ekzema da sıktır ve tedavi edilmelidir. Hastaların çoğunun derisi kurudur ve nemlendiriciler kullanılmalıdır. Palmoplantar keratoderma varsa keratolitikler kullanılır.

Bu hastalıkla birlikte bulunabilecek yarık damak ve dudak, uretral stenoz, vaginal adezyonlar, mukozal ve kutanöz malignite, sindaktili ve diğer yapısal anormallikler için cerrahi tedavi gereklidir. Mukozal lökoplaki ve atrofik deri bulunursa malignite açısından; diskeratozis konjenita varsa kan diskrazileri için düzenli izlem gereklidir.

Tırnak distrofisi olan hastalarda özel bir ayakkabı kullanılmalıdır. Akut paronişi varsa antibiyoterapi uygulanır.

Ve son olarak şunları diyebiliriz Ektodermal displazi hayat boyu sürecek ve gerekli önlemler alındığında hayatı tehdit etmeden kontrol edilebilecek bir rahatsızlıktır. Ancak özellikle vücut sıcaklığının kontrolü konusuna özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ateş yükselmesine bağlı havale geçirilebilir, bu konuya özellikle dikkat edilmelidir. Ayrıca vücut sıcaklığındaki aşırı yükselmeler beyinde hasara sebeb olabilir bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Asitli İçeceklerin Zararları başlıklı konumuzda coca colanın zararları, gazlı içecekler ve gazlı içeceklerin zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Terimleri:

  • ektodermal displazi nedir
  • displazi nedir
  • displazi tedavisi
  • dis displazi nedir

Yorum Bırakın!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*