Home » Saç Bakımı » Emziren Anneler Saç Boyatabilir mi?

Emziren Anneler Saç Boyatabilir mi?

meme-buyutme-estetiginden-sonra-bebek-emzirilebilir-mi-1Hamilelik döneminde boya gibi kimyasal maddelerin kullanımının doğru olmadığı biliniyor. Bu nedenle hamilelik boyunca anne adayları saçlarına boya veya herhangi bir kimyasal madde sürmezler. Hemen doğumdan sonra saçlarını boyatmaya çalışırlar. Ama doğum önce gibi doğum sonrasında emziren annelerin kimyasal madde içeren hiçbir şeyi kullanmaları doğru değildir.

Her ne kadar birçok emziren annenin kanıp bitkisel boya diye kullandıkları boyalar olsa da onlarda kimyevi madde içeren ve emziren annelere doktorlar tarafından kullanılmaması önerilir. Kozmetik ürünlerini dış yüzeyde kullanımı emziren annenin bebeğine kanserojen madde yutturmasına sebep olur. Bu konuda yapılan birçok araştırma var ve sonuç ne olursa olsun uzman doktorlar emziren annenin saçlarını boyatmasının riskli olacağı veya olmayacağı fikirleri ile ayrıma düşmüştürler.

Araştırmalarda yapıldıktan sonra en bilineni kafa derisinden sıza kimyasal maddelerin yeni doğum yapan annenin çocuğuna kanser ürettiğini gösteriyor. Şöyle ki emziren anneler saçlarını boyattıklarında deri yolu ve saç dibi yoluyla bu kimyasal maddelerin kan veya lenf dolaşımına katılabiliyor ve gelişim sürecinde olan bebeğe anne sütü ile kanserojen madde içiriliyor.  Her ne kadar doktorları da ayrıma düşürse de yeni doğum yapıp saçını boyatan annelerden herhangi bir şikâyete rastlanmamıştır. Yine yapılan deneylerde de bazı maddeler anne karnındaki bebeğin (fetus) gelişimini olumsuz etkileyeceği gibi bazı maddelerin de hiçbir yan etkisi olmadığı kanıtlanmıştır. Ama doktorlar ikileme düşseler emziren annelere bir süre kimyasal maddelerden uzak durmaları çocuk için daha sağlıklı olacağını belirtmektedirler.

 

Bir önceki yazımız olan Doğum Kontrol Hapı Saç Çıkarır mı? başlıklı konumuzda doğum kontrol hapi saç çikarirmi, doğum kontrol hapı saç çıkarır mı ve neler saç çıkartır hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Terimleri:

  • emziren anne saç boyatabilirmi
  • emziren anne saç boyatabilir mi
  • emziren anneler saç boyatabilirmi
  • emziren anne saçını boyatabilirmi
  • emziren kadın saç boyatabilirmi

Yorum Bırakın!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*