Home » Sağlık » Kanı Koyulaştıran Yiyecekler

Kanı Koyulaştıran Yiyecekler

keratin-hangi-meyvelerde-bulunur-1Kanın pıhtılaşmasını sağlayan elemanların çok fazla artış göstermesi kanı koyulaştırır. Kan koyulaşması kanın akışını yavaşlatır kendi akımını sağlayamayacak kadar katı bir hale dönüşmesidir. Bu durumun aşırı olması damar tıkanıklığına ve kalpte pıhtı oluşmasına sebep olabilir. Kanın koyulaşması uzun zaman hareketsizliğe ve ilerleyen yaş gruplarında meydana daha fazla meydana gelir. Kanın koyulaşmasını önlemek için dikkat etmeli ve kanı sulandırıcı besinler tüketmeliyiz. Örneğin kanın sulanması için doktorunuza da danışarak bebe aspirini kullanabilirsiniz. Stresten uzak durmak ve bol bol yürüyüş yapmanızda kanın koyulaşmasını engelleyecektir.

Tabi kanımızın normal değerlerde koyulaşmaması aşırı kan kaybına sebep olabilir ve herhangi bir kesikte kanı durduramazdık. Ama aşırı kan koyulaşması da aşırı kan sulanması da iyi değildir.

Kanı Koyulaştıran Yiyecekler

Aşırı kan koyulaşmasında damar içi pıhtılaşma,mide kanaması,lösemi,kalp yetmezliği gibi hastalıklar görülebilir. Ancak kanınız çok akışkan ise K vitamini ile kanınızı koyulaştırabilirsiniz. Uzun süre antibiyotik kullanımı K vitaminini azaltabilir aynı zamanda çok fazla E vitamini kullanmakta K vitamini kaybına yol açabilir.

Kanı Koyulaştıran besinler: Yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, brüksel lahanası, brokoli, tahıllar,yumurta,soya fasulyesi,yeşil çay,ısırgan otu K vitamini içerdiğinden kanı koyulaştıran besinler arasındadır. Aynı zaman da yoğurt,kefir bağırsaklarda bulunan K vitaminini arttırıcı besinlerdir. K vitamininin çok fazla alınması kanın aşırı koyulaşmasına ve aşırı pıhtılaşmasına sebep olur ve bu durumda iyi değildir tam tersi K vitamininin az olması da kanın aşırı sulanmasına yol açar ve bu durumda iyi değildir.

Google Terimleri:

  • kanı koyulaştıran yiyecekler
  • kanı pıhtılaştıran yiyecekler
  • kan koyulaştıran yiyecekler
  • kanı koyulaştıran gıdalar
  • kanı koyulaştıran besinler

Yorum Bırakın!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*