Home » Cilt Hastalıkları » Kulak Mantarı Belirtileri ve Kulak Mantarı Türleri

Kulak Mantarı Belirtileri ve Kulak Mantarı Türleri

kulak-matari-cilt-hastaliğiCilt hastalıklarından önemli biri de Kulak mantarıdır.Bu hastalık genel olarak kulağımızda bulunan kıl, tüy,deri gibi dokulara yerleşen bir enfeksiyondur.  bu durumda kulağımızda kaşıntı, pullanma, kızarma gibi belirtiler görülür.  Yaz aylarında artan bu cilt hastalığı mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalıklardan biridir. Tedavi edilmediği taktirde mantar geçmez, bunun yanında daha da yayılarak üzerine başka enfeksiyonlar yayılır. İlerleyen durumlarda ise cilt altı yumuşak doku enfeksiyonuna neden olur.

Büyük bir hasta grubu olan Kulak mantarı rahatsızlığının belirtilerine bakacak olursak;

Kulak Mantarı Belirtileri

  • Kulak Bölgesinde şiddetli ağrı
  • Kötü koku ve akıntı (süte benzer bir renkte)
  • Kulakta tıkanma ve kaşıntı
  • Boyun bölgesinde ve lenf düğümlerinde şişkinlik
  • Kulka bölgesinde kepeklenme (pullanma) ve sertleşme

Kulak Mantarı Kimlerde Görülür ve Nasıl Bulaşır

  • Genellikle orta yaşlı ve yaşlı kişilerde görülür.
  • Havuz gibi halka açık yerlerden
  • Kulak Bölgesinin uzun süre nemli kalmasıyla

Kulak Mantarıyla İlgili Benzer Konular:

Kulak Mantarı Tedavisi

Kulak Mantarı Türleri

Kasık mantarı: Uyluk bölgesinin iç,ön ve üst yüzeyinde meydana gelir. Belirtilerinin arasında kaşıntı, su toplama ve kızarıklık vardır.

Genital Bölge Mantarı: bu mantar türünde genital bölgeden beyaz bir akıntı gözlenir.Yine bu bölgede kaşıntı ve kızarıklık oluşur. Genital bölge mantarının nedenlerine bakacak olursak gebelik, ıslaklık, şeker hastalığı, antibiyotik kullanımı olabilir. Bunun yanında tuvalet gibi hijyenik olmayan bölgelerden de kapma ihtimaliniz yüksek.

Mantar Hastalıkları

Tırnak Mantarı: Tırnak mantarı genellikle tırnaklarda renk değişimi, kalınlaşma, sararma, kırılma gibi belirtiler ile kendini gösterir. Tedavi edilmesi  gereken bir hastalıktır. Tedavi edilmediği taktirde tırnakta düşme, kırılma, yarılma gibi sonuçlar görülebilir.

Tırnak mantarıyla ilgili benzer konular:

İbrahim Saraçoğlu’ndan Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm

İbrahim Saraçoğlu’ndan El ve Ayak Mantarına Bitkisel Çözüm

Tırnak Mantarıyla ilgili Bilmeniz Gerekenler

Tırnakta Oluşabilecek Cilt Hastalıkları

Tırnak Batması

Ayak Bölgesinde Mantar Enfeksiyonu

Vücut Mantarı: Tinea verkiloz olarakta bilinene bu cilt hastalığı genel olarak sırt, kol, boyun ve göğüs kısmında görülür. Belirtileri ise  açık kahve bazen ise beyaz yama kısmında lezyonlar oluşur. Sürekli terlemek bu hastalığa neden olur.

Vücut Mantarı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Saç Bölgesinde Mantar: Genellikle çocuklarda görülen bu cilt hastalığı kıl diplerinde ve kepekli bölgelerde sıkça oluşur. Kellikle sonuçlanabilecek bu hastalalıkta en belirgin belirti saç diplerinde iltihaplanma olmasıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Asitli İçeceklerin Zararları başlıklı konumuzda coca colanın zararları, gazlı içecekler ve gazlı içeceklerin zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Bırakın!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*