Home » Cilt Hastalıkları » Saçta Seboreik Dermatit

Saçta Seboreik Dermatit

Saçta seboreik dermatit,saçta pullanma,saçta egzama,saçta seboreik dermatit neden oluşur.

Saçta seborik dermatit saç dökülmesine kadar gidicek önemli bir rahatsızlıktır,aslında rahatsızlığın tedavisi kolaydır ama bir çok hasta kendi kendine tedavi olmaya çalışmaktadır buda hastalığın hiç geçmemesine ve saç kayıplarına sebeb verir.

Bu hastalıkta saçlı deri, kaş, göz kapakları, kulak ve göğüs ortasında kırmızı pullu kaşıntılı bir döküntü gelişir.Sarımtrak renkte oluşan bu pullu kaşıntılar çoğu zaman kepekle karıştırılır.Tedavinin en kötü yanı ise bu hastalık tamamen geçmiyor anca kontrol altına alınıp alevlenmeleri azaltılabiliyor.Özellikle kış aylarında saçlarda çok büyük kaşınma ve pullanma meydana gelir, bu gibi durumlarda doktorunuz verdiği ilaçları kullanmak hastalığın alevli zamanlarında sizin sorun yaşamamanızı sağlar.

Bu hastalıkta Erişkin hastalar medikal şampuanlar ve daha güçlü kortizonlu kremlerle tedavi edilir. Katran, zink piritione, selenyum sülfit, ketakanazol veya salisilik asit içeren şampuanlar ve kremler kullanılabilir.Tabi en önemlisi bu ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Bu rahatsızlığı çekenler için önerim kesinlikle kafaya fazla takmaması ve kaşımaması gerekiyor,stres uygun olmayan şampuan kullanımı,yediğimiz bazı besinler,kış ayları özellikle bu hastalıkta alevlenmelere sebeb oluyor.

Bir önceki yazımız olan Asitli İçeceklerin Zararları başlıklı konumuzda coca colanın zararları, gazlı içecekler ve gazlı içeceklerin zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Terimleri:

  • saçta oluşan dermatit

Yorum Bırakın!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*