Home » Sağlık » Sedef Hastalığına iyi Gelen Yöntemler

Sedef Hastalığına iyi Gelen Yöntemler

Sedef hastalığı devamlı tekrarlayan bilen,bağışık sistemine bağlı bir rahatsızlıktır.

Sedef hastalığına iyi gelen yöntemler :
Özellikle bu hasta grubundaki kişilerin yaşadığı yerde havanın nemli olması önemlidir. Böylece cildin aşırı kuruması pullanması önlenir. Evlerde ve işyerlerinde hava nemlendirici cihazlar bulundurulması cildi esnek tutmak ve plakların oluşumunu önlemek için pahalı nemlendiricilerden daha başarılı olmaktadır.

Pek çok deri hastalığında temizlik ve bakım için kullanılan ürünlerin niteliği çok önem taşımaktadır. Parfüm ve sabunların pek çoğu boyalar, yapay maddeler barındırır. Kokusu çok güzel olabilse de sedefi tetikleyici etkileri vardır. Deriyi tahriş edebilir. Hassas ciltler için üretilmiş kokusuz ve boya içermeyen ürünler seçilmelidir.

Beslenme düzenleri sedef hastalığını yönetmekte önemli rol oynayabilir. Kırmızı et ve yağlı gıdalar diyette mümkün olduğunca az kullanılan ürünler olmalıdır. Uluslararası Psoriazis (Sedef) Vakfı sedef tedavisi için fonksiyonel gıdalar olarak soya, fındık, çikolata ve kızılcığı önermektedir.

Zeytinyağı vücudun tümünde olduğu gibi cilt için de ekstra fayda sağlar. Sedef hastalığına özgü plakları gevşetmek, nemi dengelemek için bir kaç kaşık yağ ile masaj yapılması tavsiye edilir.
Dermatologlar sıcak suyun sedef hastalığının düşmanı olduğunu dile getirmektedir. Ilık su içine eklenen ingiliz tuzu, mineral yağlar, zeytinyağı ve süt ile alınan bir banyo kaşıntıları yatıştırabilir ve plaklara fayda sağlar.

Kuru cilt için yumuşak sular iyi değildir. Sedef hastaları da her türlü temizlik işlerinde sert su kullanmalıdır.

Bu hastalığı durdurmak için tamamen etkili bir yöntem yoktur.Sayılan pek çok önlemin etkileri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Google Terimleri:

  • dr barış dervent sedef hastalığı

Yorum Bırakın!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*