Home » Cilt Hastalıkları » Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak Batması Tedavisi

Çok sık rastlanan durumlardan olan tırnak batması günnocanvas_ayak-banyolariyla-canlanin-tnzjrlük yaşamı oldukça zorlaştırıcı bir rahatsızlıktır.  Tırnak batmasının birçok nedeni varıdır. Tırnağın kenarındaki deri tırnağın üzerine büyümesiyle tırnak batması olur. Sizlere daha detaylı bilgi verebilmek için hazırladığımız yazımızda tüm bu sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Tırnak batmasının nedenleri:

Birçok nedeni olan tırnak batması tırnağın kenarlarından içeriye doğru kıvrılmasıyla oluşur. Bazen tırnağın büyüklüğünden de kaynaklanan bu durum, artrit’ten de kaynaklanabilir. Tırnak batmasını bir diğer nedeni de genetik problemler olabilir. Ailenizde tırnak batması varsa sizde de olma ihtimali yüksek! Yada dar ayakkabılar giymeniz yada ayağınızı bir yere çarpmanızdan da kaynaklanabilir. Çok sık koşan kişilerde,naylon yada sıkı çorap giyenlerde  de sıklıkla görülen bir durumdur.
Tırnak batması semptomları:

Hemen tedavi edilmesi gereken bir durum olan tırnak batmasının semptomlarına bakacak olursak. Tırnak kenarındaki deride kızarıklık, şişlik, yürürken acı çekmek gibi semptomlar başta olur. Batık nerede ise etrafında sıcaklık hissedebilirsiniz veya o kısım sürekli nemlidir. Başlarda iltihap gözlenmeye bilir fakat ilerleyen günlerde beyaz veya sarı renkte akıntı olur.

Tırnak batması teşhisi

Doktor size bu teşhisi koymadan önce farklı rahatsızlığınızın olup olmadığını öğrenmeye çalışır. Çünkü bir çok hastalığın nedeni olarak tırnakta sorun oluşabilir. Yada herhangi bir konuda bilmediğiniz bir alerjiniz vardır ve bu nedenle bu semptomlar gözlenir. Öncelikel ateşiniz, tansiyon, nabız gibi ölçümler yapılır. ve batmanın olduğu kısımda röntgen çekilir.

Tırnak batması tedavi yolları

 • Tırnak batmasına evde tedavi

Tırnak batığını hemen farkettiyseniz doktora gitmeden evde  belirli önlemler alıp, tırnağınızı tedavi edebilirsiniz. Evde yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Gün içerisinde ayağınızı sıklıkla yıkayın ve temiz tutun.
 • Ayağınızı temizlerken anti bakteriyel sabunlar kullanın. Ve ayağınız yıkadıktan sonra nemli kalmamasına önem gösterin.
 • Sıkı veya yüksek topuklu ayakkabılar ve ya naylon çorap giymeyin.
 • Tırnağın derinin içerisine giren kısmını kaldırmaya çalışın.(Canınız acıyabilir bu işlemi yaparken). Bu işelmi yaparken pamuk kullanabilirsiniz.

Birkaç gün içerisinde gelişme görmediğiniz taktirde doktora mutlaka gidin.

 

 • Tırnak batmasına hastanede tedavi

Doktor gerekli analizleri yaptıktan hangi aşamada olduğuna göre işlem yapar. Çok ileri bir durum değil ise  tırnağı kaldırır.

 

 • Ameliyat

Eğer enfeksiyon kapmışsa tırnak cerrahi işlem yapılmak zorundadır. Bu durumda lokal anestezi ile iltihap boşaltılır ve tırnağın batan ve iltihap yapan bir kısmı alınır.  Cerrahi işlem bitiminde parmak gazlı bezle sarılır. Bu işlemden sonra antibiyotik kullanımına başlanır. Yaranın tekrar iltihaplanmaması için.

Ameliyattan sonra; Birkaç gün sargıyı açmayın. İlk günlerde ayağınızı kalp seviyenizden yukarıda tutun ki ameliyat bölgeniz canınızı yakmasın. Ayağınızı sık sık antibakteriyel sabunla yıkayın. Tırnak batması olan bölgeyi her zaman temiz tutun ve nemli olmamasına önem gösterin.

 

Bir önceki yazımız olan Asitli İçeceklerin Zararları başlıklı konumuzda coca colanın zararları, gazlı içecekler ve gazlı içeceklerin zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Terimleri:

 • tırnak batması nasıl geçer
 • trnak batmas tedavisi
 • tırnak batması tedavisi
 • tırnak batmasına evde çözümler

2 Yorumlar

 1. İbrahim KİLCİ

  Tirnak batmasi icin zamaninda kendiminde uyguladigi pratik ve kesin cozum bir yontemim var.

 2. İbrahim KİLCİ

  meil adresimi kullanamiyorum bana tel den ulasabilirsiniz.

Yorum Bırakın!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*