Home » Cilt Hastalıkları » Tırnak Mantarı İle ilgili Sık Sorulan Sorular

Tırnak Mantarı İle ilgili Sık Sorulan Sorular

tırnak-mantariTırnak Mantarı Nasıl Geçer?
Tırnak mantarı olması durumunda mutlaka doktor konrolüne baş vurulmaladır. Sadece ayak bakımı yaptığınız zaman tırnak mantarı geçmez. İlk aşamalar için krem biraz daha ileri bir duurmha ağızdan alınacak haplar çok ilerlemiş bir tırnak mantarı ise lazer tedavisi uygulanır.

Tırnak Mantarı İçin Ne Tür İlaçlar Kullanılır?

Tırnak mantarında ilk aşamada krem , orta durumlu vakalarda ilaçlar verilir. Sürülen ilaçlar üre içerir. Üre tırnak mantarını zayıflatır ve öldürür. 3-6 arasında değişen bir süre zarfında kullanılmalıdır. Hap olarak kullanılan ilaçları kullanma süresi ise tırnak mantarının tutunma direncine göre değişir. Haftada 1 gün veya 3 günde 1 kullanılan bu ilaçlar mantarın çeşidine göre değişir.

Tırnak Mantarına Bitkisel Kürler

Tırnak Mantarı Tedavi Yöntemleri

Tırnak Mantarı Tedavi Sonrası Tekrarlayabilir mi?

Evet  tekrarlayabilir. Tırnak mantarı tedavisinden sonra mutlaka mantara karşı cila kullanılmalıdır. Ve bu ilaçlar mutlaka bireysel kullanılmalıdır. Duştan sonra ayak ve el nemli bırakılmamalıdır. Ve tırnak mantarı zamanında giyilen kıyaetler dezenfekte edilmelidir.

Kimlerde Tırnak Mantarı Daha Sık Görülür?

Tırnak manztarı özellikle orta yaşlı ve yaşlılarda görülür. Özellikle bazı hastalıklar  (şeker hastalığı,Dolaşım bozukluğu olanlarda, kanser ilacı kullananlarda, kemoterapi görenlerde, kortizon tedavisi) gibi olduğunda daha sık rastlanır. Bağışıklık sistemi düşük olanlarda sıkça görülür. Bunun dışında neli ortamlarda bulunanlarda, dar ayakkabı giyenlerde , uzun uzun yürüyenlerde, naylon çorap giyenlerde görülür.

Tırnak Mantarı Nasıl Bulaşır?

Ayakkabı, naylon çorap, dar ayakkabıb, tırnak makası gibi malzemelerin ortak kullanımında. Tırnak mantarı olan kişilerin eşyalarını kullandığınızda. Manikür, gibi işlemler sırasıda malzemeler iyice dezenfekte edilmezse. Havuz, spor salonu gibi ortak kullanılan alanlardan bulaşır.

 

 
Tırnağımda Mantar olduğunu Nasıl Anlarım
Belirtiler mantarın bulunduğu bölgeye göre farklılık gösterir. Uç bölgelerde tırnak mantarı gözlenirse bu bölgelerde sertleşme, kalınlaşma, tırnağın uç bölgelerden dökülmesi gözlenir. Bacağa yakın kalın bölgelerde ise; deride kızarıklıklık olur. Aynı zamanda sarı, siyah ve kahverengiye dönen renk değişiklikleri olur.

Bir önceki yazımız olan Asitli İçeceklerin Zararları başlıklı konumuzda coca colanın zararları, gazlı içecekler ve gazlı içeceklerin zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Terimleri:

  • tırnak mantarı için hap ve kapsül

Yorum Bırakın!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*