Home » Cilt Bakımı ve Öneriler » Topuk Çatlaklarının Nedenleri ve Tedavisi

Topuk Çatlaklarının Nedenleri ve Tedavisi

topukTopuk çatlakları genellikle kadınlarda görülen ama erkeklerde de yaygınlık bakımından oldukça sık rastlanan ayak rahatsızlıklarıdır. Ayak topuklarındaki çatlamalar genelde tek taraflı görülmezler, Her iki topuğun altında çatlaklar bir arada oluşur.

Topuk çatlağının nedenleri nelerdir? 

Topuk çatlaklarının değişik nedenleri olabilmektedir. Bu nedenlerin bir kısmı hayat tarzından bir kısmı genetik nedenlerden kaynaklı olabilir.

  • Kuru cilt tipine sahipseniz, topuk bölgesinde çatlak olma ihtimaliniz yüksektir. Bu yüzden sık sık topuk bölgesi nemlendirilmelidir.
  • Dışsal bir diğer nedende topuk bölgesinde var olan mantarlardır. Ciltte görülen mantar topuk çatlaklarına uygun bir ortam hazırlamaktadır.
  • Bunların haricinde fazla kilolar ayaklara fazla baskı yaptığından ayaklarınızda çatlaklar gözlenebilir.
  • Cilt hastalıklarından sedef, egzema gibi rahatsızlıklar topuk çatlaklarının bir diğer nedenidir.
  • Uzun Süre ayakta kalmak
  •   Pitted Keratolisis adlı bir bakteri türü nedeniyle görülen enfeksiyonlarda da topuklarda çatlama ve çukurlaşmalar görülebilmektedir.
  • Yanlış ayakkabı seçimi, özellikle bayanların giydiği topuklu ayakkabılar topuk bölgesini zorladığından çatlaklar oluşturabilir.
  • Yalın ayak dolaşmak, cildinizde nem kaybına yol açtığından buda neden teşkil edebilir.
  • Kullandığınız çoraplardaki materyeller; Sentetik kumaşlar ayakları terletir ve bakteri üretmesinbe yol açar.

Topuk çatlaklarının tedavisi nasıl yapılır

Mantara bağlı enfeksiyonlarda; Anti fungal mantar kremleri oldukça işe yaramaktadır.

Ancak topuğunuzda çatlak sorunu var ise öncelikle bir cildiye uzmanına giderek buna neyin sebep olduğunu tespit ettirmeniz gerekecektir. Böylece topuk çatlağının sebepleri teşhis edilerir. Dermatoloji hekimleri genellikle topukta kalınlaşmayı engelleyici kremler vererek topuk çatlağı oluşumunun önüne geçme yönünde bir tedavi denemekteler. Diğer yandan ayağın neminin korunması amacıyla nemlendirici cilt bakım kremleri ve losyonlar da işe yaramaktadır.

Ayakkabı seçimi de topuk çatlağı tedavisi ile yakından ilişkili olup, ayakları havalandıran, topuğa baskı oluşturmayan ve ayakları dinlendirici ayakkabı seçimi önem arz etmektedir. Ayak tabanlıkları da topuk çatlağının derinleşmesinin önüne geçmektedir.

Bir önceki yazımız olan El Egzeması başlıklı konumuzda el egzaması, el egzaması tedavisi ve el egzeması belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Terimleri:

  • topuk catlaklarinin sebebi

Yorum Bırakın!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*